Poradní články

Věčné dilema zimní cyklistiky – návleky nebo zimní tretry? A jak vybrat ty správné?

Věčné dilema zimní cyklistiky – návleky nebo zimní tretry? A jak vybrat ty správné?

Ten pocit jste už jistě zažili. Ať už jste čistě náhodou nasedli na kolo v proměnlivém počasí, nebo patříte mezi ostřílené jezdce, kterým je roční období ukradené. Hrdinně čelíte vlhku, větru, nedostatečnému prokrvení končetin a najednou zjistíte, že prsty na rukou i nohou máte tak promrzlé, že vás výrazně bolí. Chvíle, kdy se rozhodnete pořídit si zateplené návleky nebo rovnou zimní tretry. Jak ale zvolit správnou variantu?

Jak a čím nahradit v zimě cyklistický trénink?

Jak a čím nahradit v zimě cyklistický trénink?

S těžkým srdcem jste po sezoně zazimovali své kolo a v hlavě se vám odehrávají černé scénáře o ztrátě těžce nabyté fyzičky? Nezoufejte, nejste jediní. Naštěstí existuje řada sportovních aktivit, které negativní dopady na kondici během abstinování od tréninku na kole minimalizují. Připravili jsme pro vás jednoduchý návod, jak se v zimě vyhnout ztrátě kondice a jak a čím nahradit cyklistický trénink mimo sezonu.

Zimování (e)kola. Prakticky a efektivně.

Zimování (e)kola. Prakticky a efektivně.

Druhá polovina podzimu znamená pro většinu cyklistů jediné – konec sezony. S ním přichází pro mnohé nepříjemná záležitost – zimování kola. Naposledy se polaskat se svým cyklomazlem a věnovat mu před zimním spánkem trochu péče nemusí být nepříjemnou povinností. Právě naopak. Věnujete-li mu dostatek péče, odvděčí se vám na jaře perfektní funkčností a kvalitní jízdou, až na něj znovu nasednete. Sestavili jsme pro vás stručný návod, jak na to.

Zabezpečení jízdního kola

Zabezpečení jízdního kola

Rapidní nárůst zájmu o jízdu na kole přinesl kromě pozitivních jevů i několik neduhů. Pevnější zdraví či ekologičtější chování cyklistů bohužel provází i zvýšená kriminalita. Ročně je v České republice odcizeno několik tisíc kol. Ne, nechceme vás děsit. Naopak, poradíme vám, jak své kolo proti krádeži lépe zabezpečit.

Proč, kdy a jak často servisovat jízdní kolo?

Proč, kdy a jak často servisovat jízdní kolo?

Jako každý jiný stroj, i kolo potřebuje údržbu, aby dobře jelo, vše správně fungovalo a jízda na něm byla co nejbezpečnější. Jen pravidelné čištění nestačí, i když ke starosti o bicykl neodmyslitelně patří. Nutné je také seřídit řazení, brzdy, dobře promazat vidlice i řetěz – který sám o sobě vyžaduje praní a případnou výměnu, zkontrolovat a eventuálně vyměnit brzdové destičky, vycentrovat výplet kol a provést řadu dalších úkonů. Že na to nestačíte? Nevadí, většina cyklistů taky ne – proto volí profesionální servis.

Jak se motivovat a vyjet na kole v nepříznivém podzimním počasí

Jak se motivovat a vyjet na kole v nepříznivém podzimním počasí

Sychravo, vlhko, tma. V létě za slunného dne sedne na kolo každý. Vyhoupnout se do sedla na podzim, to už dokáže jen opravdový srdcař. Na to, jak se motivovat k podzimní cyklistice, motivaci si udržet a dostat se mezi pár nezlomných jezdců, kterým jsou rozmary počasí ukradené, se podíváme v dnešním článku.

Podzim a bezpečnost na kole

Podzim a bezpečnost na kole

Jak se obléci na podzimní vyjížďku, jak na ni připravit své kolo a jak se o něj starat jsme probrali v minulých článcích na našem blogu. Taky už víte, jaké nástrahy vás při takové vyjížďce čekají – proměny počasí, vlhko, vítr, zima, námraza a zhoršená viditelnost. Tentokrát se spolu podíváme, jak při podzimní jízdě na kole zvýšit svou bezpečnost.

Příprava kola na podzimní sezonu

Příprava kola na podzimní sezonu

Podzimní cyklistika nabízí nejen silné dojmy z jízdy nádherně zbarvenou krajinou za mírného, stále ještě hřejícího slunce. Je proměnlivá v závislosti na počasí a často se stává výzvou pro odvážné. Ti pak čelí zimě, větru, dešti i bahnu. Taková jízda je náročná nejen pro tělo a ducha, ale také pro kolo. Přečtěte si, jak připravit svůj bike na náročnou, ale extrémně vzrušující podzimní jízdu.

Jak si ulehčit návrat do školních lavic nebo do práce?

Jak si ulehčit návrat do školních lavic nebo do práce?

Návrat do školy nebo do práce po příjemně strávených prázdninách a dovolených bývá náročný. Je proto důležité si jej co nejvíce zpříjemnit – například jízdou na kole. Nejenže si hned po ránu zacvičíte, ale dostanete se do školy i do práce dříve, budete se chovat ekologicky, ekonomicky, a především vaše tělo vyloučí spoustu endorfinů, takže ve školní lavici i za pracovním stolem budete excelovat.

Co si obléct na podzimní vyjížďku na kole

Co si obléct na podzimní vyjížďku na kole

Všemi barvami hrající podzimní krajina s příjemně mírným sluncem přímo láká na cyklovýlet. Jak si ale poradit se zhoršenou viditelností či proměnlivým počasím, kdy ve chvíli výjezdu z domu nevíte, zda se zpotíte, zmrznete, ofoukne vás či zmoknete?

Proč se nebát cyklistických treter a jak je vybrat

Proč se nebát cyklistických treter a jak je vybrat

Baví vás jízda na kole a chtěli byste se posunout o level výše? V tom případě si pořiďte cyklistické tretry. Proč? Protože tím maximálně zefektivníte svou jízdu. Detaily se dozvíte v dnešním článku. Zároveň jsme přidali i pár informací o tom, jak si takové cyklistické tretry vybrat, abyste nalezli ty správné právě pro vás a váš styl jízdy.

Jak vybrat dětské či juniorské kolo?

Jak vybrat dětské či juniorské kolo?

Každý rodič – cyklista čeká na chvíli, kdy svou ratolest bude moci brát s sebou na vyjížďky – ne jako spolupasažéra v sedačce či vozíku, ale jako parťáka, který už do pedálů šlape sám. S tím se pojí ožehavé téma výběru dětského kola. Pojďme se společně podívat, na co si při jeho výběru dát pozor a jaký typ kola pořídit dítěti v konkrétním věku.