28. 7. 2022

Povinná výbava jízdního kola. Víte, čím vším musíte ze zákona vybavit své kolo?


Než nasednete do sedla svého nového jízdního kola, měli byste se ujistit nejen o jeho funkčnosti, ale také o tom, že má veškeré potřebné vybavení určené zákonem. Že nevíte, co vše taková povinná výbava zahrnuje? Nevadí – sestavili jsme pro vás jednoduchý a přehledný článek, ve kterém se dozvíte vše potřebné. A mimochodem, víte, že neexistuje pouze povinná, ale také doporučená výbava cyklisty a jeho jízdního kola? O té se v následujících řádcích dočtete také.

 

 

Povinná výbava jízdního kola


Je třeba si uvědomit, že povinná výbava jízdního kola není nástrojem k šikaně nebohého cyklisty, nýbrž slouží k jeho ochraně. Ano – bezpečnost především. Proto prosím základní výbavu nepodceňujte, případná pokuta je to nejmenší, co vám hrozí. V případě jejího zanedbání ohrožujete zdraví své i svého okolí. Pojďme se tedy podívat, co na kole ze zákona mít musíte: 

 

1. Brzdy

 

Dvě na sobě nezávislé (přední a zadní), účinné brzdy s odstupňovanými brzdnými účinky

Účinné brzdy jsou základem bezpečné jízdy. Není proto divu, že jsou uvedeny hned na prvním místě. V současné době lze naprostou většinu brzd rozdělit do dvou kategoriíráfkové a kotoučové:

Ráfkové brzdy fungují na principu tření gumového brzdového špalíku o brzdnou plochu ráfku

Kotoučové pak pracují na základě kotouče spojeného s nábojem kola a brzdových destiček tlačených na kotouč jedním či více pístky.

Zejména u horských a krosových kol převládají v dnešní době brzdy kotoučové a pomalu si prodírají cestu i mezi kola silniční. Ať už používáte brzdy ráfkové či kotoučové, vždy provádějte jejich pravidelnou údržbu. Kontrolu funkčnosti brzd byste měli provádět před každou jízdou!

 

2. Kolo bez ostrých hran

 

Zabezpečené konce řídítek, ovládacích páček i matic nábojů kol

 

 

Při pádu se můžete nepříjemně zranit o obnažené, ostré hrany řídítek či jiných částí vašeho jízdního kola, proto je povinné riziko úrazu snížit.

Volné konce trubek řídítek musíte spolehlivě zaslepit – k tomuto účelu vám dokonale poslouží gripy s koncovkami řídítek u MTB a omotávky u silniček. Mimo zvýšení bezpečnosti získáte jejich použitím také lepší ovladatelnost kola a jistější úchop – ruka vám po řídítkách nebude klouzat, potit se či dělat jinou neplechu. Kvalitní gripy navíc absorbují otřesy a snižují tak případné nepříjemné brnění v rukou.

Ovládací páčky brzd či jiných komponentů musíte mít buď obaleny materiálem pohlcujícím energii, popřípadě pokud jsou z tuhých materiálů musí mít poloměr zakřivení hrany 3,2 mm. Stejné pravidlo pak platí v podstatě na cokoliv, co z kola „čouhá“ ven – páčky měničů převodů, křídlové matice, rychloupínače nábojů kol, držáky i konce blatníků. Nemusíte si ale zoufat a balit celé vaše nádherné kolo do molitanu – o dodržení tohoto předpisu se zpravidla stará výrobce daných komponentů.

Matice nábojů kol musí být uzavřené – pokud tedy nejsou křídlové, rychloupínací či kombinované s krytkou konce náboje.

 

3. Odrazky

 

Přední bílá, zadní červená, na pedálech a ve výpletu předního, zadního či obou kol oranžová odrazka

 

 

Pro vaši bezpečnost během jízdy na kole je zásadní, abyste byli dobře viditelní. Pokud vás ostatní účastníci provozu uvidí – zejména řidiči motorových vozidel– velmi pravděpodobně vás nebudou chtít srazit či jakkoliv ohrozit.

Přední odrazka musí být bílé barvy, můžete ji ale nahradit odrazovými materiály obdobných vlastností. Umístit ji musíte v podélné střední rovině nad povrchem pláště předního stojícího kola. Její plocha nesmí být menší než 2 000 mm2, přičemž vepsaný čtyřúhelník musí mít jednu stranu dlouhou nejméně 40 mm. Odrazové materiály nahrazující odrazku můžete mít na oděvu či obuvi.

 

       

 

Zadní odrazka musí být červená, a je vhodné, abyste ji kombinovali se zadní červenou svítilnou či blikačkou. Stejně jako přední odrazku ji můžete nahradit odrazovými materiály obdobných vlastností. Její plocha nesmí být menší než 2 000 mm2, přičemž vepsaný čtyřúhelník musí mít jednu stranu dlouhou nejméně 40 mm. Umístit ji musíte v podélné střední rovině jízdního kola či po levé straně co nejblíže k ní ve výšce 250–900 mm nad rovinou vozovky. Odrazové materiály, kterými případně odrazku nahradíte, můžete opět umístit na obuv nebo oděv.

Dále je potřeba, abyste na obě strany pedálů umístili oranžové (autožluť) odrazky, které ale opět můžete nahradit jinými, světlo odrážejícími materiály umístěnými na obuvi či v jejich blízkosti.

Na paprsky (neboli špice) předního, zadního či obou kol musíte umístit nejméně jednu boční odrazku oranžové barvy na každé straně kola. Plocha opět nesmí být menší než 2 000 mm2 a vepsaný čtyřúhelník musí mít jednu stranu dlouhou nejméně 20 mm. Oranžové odrazky lze nahradit odrazovými materiály na bocích kola, plášťů, blatníků či bočních částech cyklistova oděvu.

 

 

 

4. Světla

 

Přední a zadní světla

 


Za snížené viditelnosti vám zákon udává povinnost použít přední bílý světlomet.

Přední světlomet musí svítit bílým světlem a být nastavený tak, aby referenční osa světelného toku protínala rovinu vozovky ve vzdálenosti nejdále 20 m od světlometu. Zároveň musíte zajistit, aby se toto seřízení nemohlo samovolně či vaším neúmyslným zásahem změnit. V případě, že je vozovka dobře osvětlená, můžete světlomet nahradit svítilnou bílé barvy s přerušovaným světlem.

Podmínky pro umístění zadní červené svítilny jsou totožné s podmínkami pro umístění a připevnění zadní odrazky. Zadní červenou svítilnu můžete kombinovat se zadní odrazkou červené barvy či ji nahradit červenou svítilnou s přerušovaným světlem – tedy blikačkou.

V případě, že světlo má zdroj s vlastní zásobou energie, musí svou kapacitou zajistit svítivost světel po dobu nejméně 1,5 hodiny, a to bez přerušení.

Používat světla je povinné za snížené viditelnosti, nicméně my doporučujeme používat je i za bílého dne – špatně vidět je v lese, pod mostem, ve stínu, v protisvětle … situací, kdy vás jiný účastník provozu nemusí vidět je spousta i za slunečného letního dne. Argumenty proč na kole svítit za každé situace srozumitelně prezentuje iniciativa zapnisvetlo.cz, jejíž aktivitu hrdě podporujeme.

 

Doporučená výbava

 

Jak jste si jistě všimli, zákon udává pouze základní nástroje ochrany při jízdě na kole. Jestliže chcete maximálně zvýšit bezpečnost svou i svého okolí, doporučujeme dodržovat i následující doporučení:

 

1. Helma


Při jízdě na kole vždy noste helmu. Bez výjimky. I přes to, že je ze zákona povinná pouze pro cyklisty mladší 18 let. Současné helmy jsou vyrobeny z lehkých materiálů a disponují řadou větracích otvorů, takže vám z ní hlava neupadne, moc gramů vám na váze nepřidá a potit se budete přirozeně z pohybu, ne kvůli tomu, že budete mít hlavu obalenou neprodyšným materiálem. Cyklistické helmy navíc nabízíme v programu Stay Safe – za poškozenou helmu Pells zakoupenou u nás vám nabídneme helmu úplně novou za polovinu ceny. Bezpečnost by totiž měla být dostupná pro každého. Jízdu na kole opravdu nepodceňujte – nasaďte tu si helmu na hlavu!

 

2. Vhodné oblečení a obuv


Jistě – dojíždíte do práce, nakoupit i za kamarády na kole (což chválíme, je to zdravé a eko), ale místo oblečení vhodného na kolo nasednete ve volných kalhotách, šatech či dokonce dlouhém kabátu. Nevhodné, v první řadě příliš volné oblečení, se může zamotat například mezi řetěz a kazetu a přinejmenším nepříjemný pád je na světě. Nehledě na to, že civilní oblečení je přizpůsobené chůzi, nikoliv jízdě na kole – má tedy rozdílné vlastnosti a nedisponuje tak dokonalou prodyšností, odváděním potu, aerodynamikou … prostě vším, co při jízdě na kole chcete a potřebujete.

Vhodné je použít také cyklistické rukavice – posílí váš úchop, bezpečnost, ty lepší tlumí i část vibrací z jízdy.

 

3. Cyklistické brýle


Vždy využijete také cyklistické brýle. Nejen za slunečného dne, kdy jsou nezbytnou ochranou proti oslnění. Jen si představte to množství hmyzu, které se vám nejen při jízdě v přírodě pokusí postavit do cesty …

 

4. Zvonek


Téměř nepostradatelný pomocník při jízdě ve městě či zalidněných oblastech. Upozornit na sebe zvonkem ostatní je to nejmenší, co pro spokojený pohyb všech můžete udělat.

 

 

 

5. Blatníky


Nejen, že vám ušetří doslova kopec špíny na oblečení. Blatníky vám především, a to i za sucha, chrání obličej a zejména oči před drobnými nečistotami, kamínky atd., které kolo při jízdě nabere a vystřelí vaším směrem.

 

      

 

 

6. Kryt řetězu


Ačkoliv nemusí vypadat nejlépe, zejména na kolo, se kterým se pohybujete ve městě, je více než vhodný. Zabraňuje totiž zamotání částí oděvu mezi řetěz a kazetu, čímž zabraňuje nehodám.

 

7. Lékárnička


Můžete být maximálně opatrní za každé situace. V některých případech ale nehodě prostě nezabráníte. Je dobré být připraven i na tuto eventualitu a být schopen pomoci sobě i druhému. Při pádu na kole jsou nejčastější zejména odřeniny, tržné rány, zlomeniny a úrazy hlavy. Dle toho by vaše lékárnička měla být vybavena – rychloobvaz, náplast s polštářkem, kompresní obvaz, sterilní obvaz, trojcípý šátek či rouška pro dýchání z plic do plic by neměla chybět.

 

8. Cyklonářadí


Zvláště v náročném terénu hrozí poškození některé z exponovaných částí vašeho jízdního kola. Často ale můžete situaci vyřešit přímo v terénu. Nosit s sebou kompaktní nářadí, případě sadu na lepení či kompaktní hustilku, které vám umožní kolo nouzově servisovat, se vždy vyplatí. U vícedenních výletů bychom řekli, že se jedná dokonce o nutnou výbavu.

 

Co si z článku odnést?


Povinnou výbavu na kolo mít musíte, to je jasné. Ale co se zbytkem uvedených doporučení? Ano, nic by se nemělo přehánět. Na druhou stranu: uvedené doplňky jsou dnes vyráběny v tak kompaktních rozměrech a s minimální váhou, že si jich na kole ani nevšimnete. Do doby, než je budete potřebovat. Mějte na paměti především to, že na kole nikdy nejste sami a v případě podcenění zásad bezpečné jízdy neohrožujete pouze sebe, ale celé své okolí.

Ale teď už dost poučování – zkontrolujte si, zda máte veškeré povinné i doporučené vybavení, funkční kolo a vyrazte na projížďku. Dnes je dobrý den na to vyjet si na kole!
 


Každým šlápnutím se dostáváme dál, překonáváme nové překážky, posouváme své hranice, objevujeme nové možnosti a poznáváme dosud skrytá místa.