19. 5. 2024

Jak vybrat helmu na kolo

Helma na kolo je naprostou samozřejmostí a základem bezpečné jízdy. Pro děti a jezdce do 18 let je to povinnost, každý zodpovědný cyklista ale dnes ví, že není dobrý nápad vyjíždět bez ochrany hlavy, ať je vám 20 nebo 80. Úraz hlavy může být fatální, proto je nejlepší si na nošení přilby zvyknout s takovou samozřejmostí jako třeba na zapínání bezpečnostních pásů v autě.

 

Jak se ale vyznat v široké nabídce cyklistických přileb a vybrat tu správnou? Pro každou cyklistickou disciplínu se hodí jiný typ přilby. Základní pravidla pro výběr jsou však vždy stejná:

Přilba musí dobře padnout

Určujícím údajem pro volbu velikosti je obvod hlavy na úrovni čela měřený v cm. Vždy je ale nejlepší si přilbu na kolo osobně vyzkoušet a zvolit takovou velikost, aby vás helma netlačila a přitom na hlavě dobře seděla.

Ideálně by měla držet, i když zkusíte rozepnout pásek a zatřást hlavou. Pokud se ani v takovém případě na hlavě výrazněji nepohne, máte správnou velikost. Doladění velikosti je někdy možné provést pomocí upínacího mechanismu nebo vyměnitelných vnitřních polštářků.

Hmotnost, větrání a další parametry

Vždy je žádoucí, aby helma byla co nejlehčí, zároveň ale musí plnit další kritéria. S ohledem na podmínky, v jakých ji budete používat, vybírejte helmu s odpovídající velikostí větracích otvorů, aby se vám v ní pohodlně jezdilo. Zohledněte také doplňky jako je štítek nebo osvětlení.

Nezbytností je plnění norem 

Vybírejte jedině takovou přilbu, která plní normu ČSN EN 1078, případně EN 1078. Taková certifikace zaručí, že helma byla vyvinuta a testována v souladu s platným českým, případně evropským standardem a opravdu zaručí spolehlivou ochranu vaší hlavy při jízdě na kole.

Na jakém kole jezdíte?

Ideální přilba je šitá na míru cyklistické disciplíně, jaké se věnujete.

  • V případě helmy pro silniční cyklistiku je stěžejním parametrem nízká hmotnost a výrazné odvětrání.
  • Přilby pro horská kola bývají o něco robustnější a doplněné štítkem. Hodí se zejména pro cross-country, trail nebo all-mountain. Trendem MTB helem poslední doby je výraznější ochrana zátylku.
  • Enduro, freeride a downhill přilby jsou zpravidla integrálního typu nebo s odnímatelným chráničem čelisti. Poskytují větší ochranu i pro extrémní disciplíny, při nichž je riziko tvrdého pádu vyšší. S pevnější konstrukcí se ale pojí vyšší hmotnost.
  • BMX helmy jsou specifickou kategorií. Designem připomínají skateboardové přilby a jsou určeny pro jízdu na U-rampě a triky.

 

Cyklistické přilby Pells

Mezi přilbami Pells najdete stylové a komfortní modely, které plní veškeré normy a náročné požadavky na bezpečnost. Perfektně se hodí na silniční i horská kola. Jsou vyrobeny technologií In-Mold s důrazem na vynikající poměr pevnosti a nízké hmotnosti.

Pro maximální pohodlí navíc helmy vybavujeme výrazným odvětráváním se síťkou proti hmyzu v předních otvorech.

Horkou novinkou navrženou podle nejnovějších designových trendů je lehká závodní přilba NUT, která je k dispozici v černé nebo bílé barvě. Má elegantní, minimalistický styl a navíc je vysoce aerodynamická.

Jezdíte-li s dětmi, můžete jim pořídit přilbu ze série BUG nebo WASP navrženou designem i velikostí speciálně pro ně.