Spouštíme online rezervaci do cykloservisu Pells v Brně. Připravte se na sezónu bez zbytečného čekání. Více informací zde >> 

  27. 1. 2022

Jak sestavit kolo Pells

Zalíbilo se vám kolo Pells a hrajete si s myšlenkou, že kliknete na objednat. Ale nejste si jistí, jestli zvládnete kolo postavit? Nemějte strach, je to opravdu jednoduché.

 

Každé kolo před odesláním naši mechanici zkontrolují, seřídí a případně namontují doplňky, které si s kolem objednáte. Kolo pak opatrně zabalí tak, abyste během pár chvil seděli v sedle a mohli vyrazit vstříc prvním kilometrům. Návod na sestavení součástí každého balení a pomůže vám i toto video: 

Doporučujeme pustit si oblíbenou hudbu, ostatní členy rodiny podle preferencí buď zapojit a sdílet tak jedinečný okamžik nebo vyhnat z domu pro absolutní klid na práci :-)

Poprosíme vás, ať veškeré nevyužité obalové materiály zlikvidujete ekologicky – papír patří do modrého a plast do žlutého kontejneru. Než se krabice zbavíte, myslete však na to, že se může hodit při další přepravě kola např. na servis. Dost řečí, jde se montovat!

Je to jednoduché, čeká vás pět kroků:

  1. namontovat řídítka
  2. namontovat pedály
  3. namontovat sedlo
  4. zkontrolovat tlak plášťů a tlumičů
  5. nasadit přilbu a vyrazit do světa! 

Krabici nepokládejte na bok, mohli byste poškodit kolo. Opatrně kolo vytáhněte za zadní kolo a představec. Vybalte krabici s příbaly a nachystejte si momentový klíč Momentum, pumpu Chameleon a vazelínu. Pomocí zalamovacího nože nebo nůžek opatrně odstraňte pěnové výstelky a ostatní obalový materiál. Pozor, ať si nepoškrábete rám ;-)

Řídítka a představec

Nyní přimontujte řídítka na představec. Nejprve odmontujte čelo představce, nasaďte řídítka tak, aby byla uprostřed a lehce dotáhněte všechny čtyři šrouby. Ujistěte se, že řídítka jsou opravdu uprostřed, sklon brzdových pák upravte tak, aby směřovaly lehce dolů (cca 40 °). Nyní každý ze šroubů dotáhněte rovnoměrně momentovým klíčem (mezera nahoře i dole musí být stejná) na požadovaný utahovací moment. 

 
Srovnejte řídítka tak, aby představec a přední kolo byli v jedné lince (pokud s představcem nelze otočit, lehce povolte dva šrouby z boku představce). Nejlépe představec srovnáte tak, že stoupnete nad rám, přední kolo podržíte koleny a oběma rukama představec vystředíte.

Dotáhněte šrouby z boku představce podle doporučeného momentu utahování. 

Nyní zkontrolujte správné seřízení hlavového složení (řízení). Poznáte ho jednoduše: řídítka se musejí otáčet lehce a plynule a zároveň řízení nesmí mít vůli. Tu poznáte tak, že stoupnete nad rám, levou rukou zmáčknete přední brzdu, pravou rukou obejmete horní misku hlavového složení a pohyby dopředu-dozadu pravou rukou necítíte vůli (vidlice v hlavovém složení neklepe, není volná). 

Podobně poznáte vůli tak, že nadzvednete přední kolo a necháte jej padnout z cca 20 cm na zem – neměli byste slyšet klapavý zvuk. Má-li hlavové složení znatelnou vůli, nejprve povolte boční šrouby, poté dotáhněte horní šroub u představce o čtvrt otáčky a proces kontroly zopakujte. FOTKA Jakmile je vůle hlavového složení pryč a řídítka se otáčí volně a plynule, můžete dotáhnout boční šrouby představce pomocí momentového klíče Pells.

Nyní pedály.

Než začnete montovat, nejdříve si pořádně přečtěte následující odstavec: 

Pozor, je zásadní rozdíl mezi levým a pravým pedálem! Pravý pedál (ten co montujete do kliky na straně převodníků) má standardní pravý závit: utahujete ho doprava – po směru hodinových ručiček. Levý pedál má levý závit, tedy utahujete doleva – proti směru hodinových ručiček. Odlišíte je od sebe podle malého R (right, pravý) a L (left, levý) vyraženého u závitu osy. 

Součástí balení je sáček s vazelínou Pells, opatrně jej roztrhněte a potřete závity obou pedálů. Je to důležité, nechcete, aby pedály v závitu za rok zatuhly.
 

Pozor, závity v klikách jsou jemné, je velmi jednoduché je zničit nesprávnou montáží pedálů, buďte proto velmi opatrní! Dříve než použijete imbusový klíč pro dotažení pedálů, namontujte je ručně, dokud se nechytnou na pár závitů.

Poté, až si budete 100% jistí, že se pedál správně chytl do závitů, můžete utahovat pomocí momentového klíče Pells a bitu číslo 6. Doporučujeme pedály dotáhnout silně, ideálně delším klíčem na pedály.

Kontrola tlaku v pláštích

Pomocí hustilky Pells s manometrem zkontrolujte správný tlak v pláštích. Minimální a maximální hodnotu tlaku najdete na boku pláště jednotkách PSI nebo BAR.

Kontrola tlaku tlumičů
Pomocí hustilky na tlumiče zkontrolujte správné hodnoty tlaku v odpružené vidlici a zadním tlumiči. Jednotlivé výrobcem doporučené hodnoty najdete v přiloženém manuálu výrobce. 

Montáž sedla

Pomocí momentového klíče povolte dva šrouby na konci sedlovky tak, aby držely za několik závitů. Mezi dva protikusy vložte sedlo a lehce dotáhněte tak, abyste mohli se sedlem hýbat. 

Nyní do rámu naneste malou vrstvu vazelíny (aby vám sedlovka v rámu nezatuhla) a zasuňte sedlovku se sedlem.

 
U karbonových rámů a dílů použijte speciální směs na karbon. Nastavte sedlo do požadované výšky a podsedlovou objímku utáhněte momentovým klíčem podle doporučené hodnoty. Pro pohodlný posed by mělo být sedlo ve vodorovné poloze. Nyní podsedlové šrouby důkladně dotáhněte podle momentu uvedeného na sedlovce.

Sedlovku nikdy nevysouvejte nad minimální limit zasunutí – hrozí poškození rámu i sedlové trubky.


 
A jedeme!
Nasaďte helmu, nadechněte se a vzhůru do světa!