13. 4. 2024

Jak se na jaře obléknout na kolo?

Kdo si to chce na kole užít, měl by vždy zvolit správné oblečení s ohledem na aktuální podmínky, druh cyklistiky a vlastní míru tepelného komfortu. Jaro je v tomto ohledu ale docela oříšek, protože často přináší výrazné změny teplot a nepříjemné kombinace studeného vzduchu, větru a sílícího slunečního svitu. Jak se s touto nepředvídatelnou sezónou vypořádat bez nadměrného pocení a prochladnutí?

 

Oblečení pro jarní cyklistiku: Pár základních tipů

 • Nepodceňte předpověď počasí. I když to třeba za oknem vypadá na dokonalý slunečný den, můžou se blížit nepříjemné srážky. Moderní meteorologické modely je ale dovedou krátkodobě předpovědět poměrně přesně. Existuje-li riziko deště, přibalte nepromokavou vrstvu.
  Překvapit dovede také studený vítr, který pocitovou teplotu srazí hluboko pod hodnotu, kterou vidíte na teploměru. Proto v informacích o počasí nepřehlédněte ani údaj o rychlosti větru a podle toho volte oblečení.
  Naopak jarní slunce na jasné obloze dovede zahřát, proto do plánování outfitu zohledněte i informaci o oblačnosti.
 • Vrstvěte jako cibule. Základem je princip tří vrstev:
  • Spodní vrstva – funkční prádlo. Odvádí pot a udržuje vás v suchu. Na jaře je potřebná za všech okolností.
  • Prostřední vrstva – tepelná izolace. Její sílu volte s ohledem na teplotu.
  • Svrchní vrstva – ochrana proti živlům. Zejména do větru a deště je nezbytné vybavit se patřičnou ochrannou vrstvou. Základem je větruodolná, případně nepromokavá bunda a odpovídající kalhoty.
 • Zohledněte vlastní termoregulaci a učte se z chyb. Každý má jinak nastavený tepelný komfort a třeba i ve vaší partě se najde někdo, komu je zima ve dvou vrstvách s dlouhým rukávem, zatímco jiný biker bude spokojený v letním dresu. Co právě vašemu tělu vyhovuje v určitých podmínkách, zjistíte jedině sbíráním zkušeností a důležité je neudělat stejnou chybu podruhé.

 

Jarní oblečení na kolo od hlavy až k patě

Hlava a krk

Za teplejších jarních dnů může stačit mít na hlavě jen helmu. Pokud ale teploty ještě nestouply nad 10 °C, nebo fouká studený vítr, je dobré použít čepici pod přilbu, případně alespoň čelenku, která je pro jarní počasí skvělou volbou.

Nejuniverzálnějším společníkem do proměnlivého počasí je pak tubus, čili multifunkční šátek, který vám podle potřeby poslouží jako čelenka, čepice nebo nákrčník.

Horní část těla

Na jaře nejvíce oceníte dres s dlouhým rukávem, který vhodně zkombinujete se spodní vrstvou a případně také svrchní ochranou proti větru a dešti. Proto by vám v jarní výbavě neměla chybět větrovka ani pláštěnka.
Je-li pro vás prioritou maximální skladnost, jistě oceníte novou vestu Elite, která se vejde i do kapsy dresu a přesto účinně zastaví vítr a chlad.

Dolní část těla

Za nižších jarních teplot oblékněte raději dlouhé cyklistické kalhoty, které spolehlivě ochrání vaše nohy před prochladnutím. V teple a pohodlí vás udrží třeba kalhoty se šlemi NoWind bez výstelky a s anatomickým střihem.

Jakmile se ale teploty přehoupnou přes 15 °C, stanou se pro většinu bikerů nejpohodlnější volbou tříčtvrteční cyklo kalhoty, jež jsou ideálním řešením pro přechodné období mezi zimou a létem.

Perfektní doplněk pro jarní cyklistiku: návleky

Skvělý trik do nevyzpytatelného počasí? Noste cyklo návleky. V kapse, brašně nebo batohu nezaberou moc místa a umožní vám snadno se přizpůsobit proměnlivým podmínkám. Vyrážíte-li za mrazivého rána a přijde odpolední oteplení, návleky jednoduše sundáte. Když se projížďka naopak protáhne do večera, přijde tento praktický doplněk opět vhod.

 

Nová kolekce cyklistického oblečení Lines

Nová řada oblečení na kolo, které je orientováno na špičkovou funkci a přitom nabízí výjimečné estetické kvality. Závodní řada oblečení sportovního obtaženého střihu, která míří na výkon. Každý detail jsme prověřili na silničních a bajkových závodech a podařilo se nám stvořit skvěle padnoucí a dokonale funkční pánské i dámské cyklistické oblečení.

Kolekce cyklo oblečení Lines zahrnuje stylové dresy a kraťasy vhodné pro výkonnostní silniční cyklistiku i horská kola.