27. 4. 2023

Do práce na kole

Suchý únor, Inktober, Movember … žijeme v době výzev. Posouvají nás dál, tak proč se do nějaké nezapojit? Pro nás je bezesporu nejzajímavější akce Do práce na kole, kterou od roku 2011 pořádá spolek AutoMat. Jejím cílem je, aby co nejvíce lidí vyměnilo alespoň na jeden měsíc auto za jakýkoliv bezemisní dopravní prostředek.

Loni se výzvy zúčastnilo celkem 24 699 dojíždějících, kteří spolu najezdili přes 6,2 milionu kilometrů a díky tomu ušetřili 803 tun CO2 oproti stejné vzdálenosti ujeté motorovým vozidlem. Je už nepsaným pravidlem, že řada účastníků u bezmotorového pohybu zůstane mnohem déle než měsíc, co akce trvá. Srdce každého ekologa jistě zaplesá.

Výhody pro planetu i společnost jsou jasné, co ale budete mít z výzvy vy, když s kolegy sestavíte tým a budete se alespoň jeden měsíc pohybovat zdravě, ekologicky a ekonomicky?

 

 

1. V práci budete rychleji

Pokud bydlíte a pracujete ve větším městě, tak vás nejspíš nepřekvapí, že na kole se po něm pohybujete rychleji a příjemněji než autem. Nejedná se jen o váš dojem – do vzdálenosti 5 km je kolo skutečně jedním z nejrychlejších městských dopravních prostředků. Nehrozí mu ranní zácpy ani většina omezení platících pro motorová vozidla. Dnes už má navíc řada měst vybudovanou poměrně hustou síť cyklostezek, po kterých se dostanete snad do každého jeho zákoutí.

 

2. Podpoříte svou fyzičku, psychickou pohodu a zvýší se vám výkon

Pohyb a čerstvý vzduch prospívají nejen tělu, ale také duši. Známý fakt. Ranní jízda na kole vás dokonale probudí a naladí na celý den. Své při tom udělá nejen pohyb samotný v kombinaci s chladným ranním vánkem, ale také krajinné scenérie, které vás budou provázet. Váš mozek vyloučí spoustu endorfinů a díky nim přijedete do práce příjemně připraveni na sebetěžší úkol, který vás daný den bude čekat. Odpoledne si při cestě zpět zase dokonale vyčistíte hlavu a budete perfektně nachystaní na odpoledne strávené s rodinou.

 

3. Lépe poznáte své kolegy

Ačkoliv se do výzvy můžete zapojit sólově, jedná se především o týmovou výzvu a doporučujeme ji tak i pojmout. Při společném sportování se více poznáte, naučíte se lépe spolupracovat a mířit za jedním cílem, stejně jako si užijete více zábavy než při vzájemném koukání zpoza pracovního stolu. Navíc až 73 % startovních poplatků hradí zaměstnavatel – neváhejte tedy, dejte se dohromady a řekněte si o příspěvek na „měsíční teambuilding“ kterým pomůžete sobě, planetě i pracovním výkonům.

 

 

4. Ušetříte – čas, finance i přírodu

Servis kola něco stojí, to jistě, nikoliv však tolik, co servis automobilu. Nehledě na to, že kolo nemusíte „krmit” benzínem. O nedostatku parkovacích míst v centru města v porovnání s řadou koláren a bezpečných prostor, kde kolo uložit a které dnes nabízí snad každá firma i instituce se raději ani nebudeme zmiňovat. A ten dobrý pocit, že jste hrdinně snížili emise CO2 hned z rána … ten je prostě nenahraditelný. Není nad to přispět lepšímu životnímu prostředí ve městě i na Zemi.

 

5. Pomůžete s urbanizací

Přesně tak. Veškerá data o vašich cestách v rámci výzvy budou zaznamenaná, aby následně sloužila při plánování nové bezpečné infrastruktury. Ve svém městě tak doslova zanecháte vlastní stopu, nikoliv však uhlíkovou!

 

6. Dostanete od nás dárek

Výzva Do práce na kole má podle nás smysl jak pro jedince, tak pro společnost i životní prostředí. Proto jsme se rozhodli ji podpořit a stali jsme se součástí doprovodné Akce na triko. Ukážete-li se v měsíci květnu v naší prodejně v triku Do práce na kole, dostanete od nás dárek. Stavit se pro něj můžete třeba po cestě z práce na kole i s ostatními kolegy z týmu.

 

 

Co k výzvě potřebujete?

Alespoň trochu zdatnosti, odhodlání a bezemisní dopravní prostředek, v ideálním případě kolo. To by mělo být ne v pojízdném, nýbrž v perfektním stavu. Před sezonou, natož před denním ježděním, byste jej měli dát dokonale do pucu. Jak na to se dozvíte na našem blogu. Případně nic nepodceňujte a objednejte se rovnou na kompletní servis, kdy vám kolo nejen na výzvu, ale na celou sezonu připraví odborník.


Jestliže kolo nemáte, ale už delší dobu o něm uvažujete, akce Do práce na kole může být tou pravou příležitostí, kdy se konečně rozhoupat. Pro jízdu ve městě a jeho okolí je ideální vybrat si spíše univerzálnější model horského nebo gravel kola. Záleží na tom, zda vás to po práci táhne spíše k rychlosti, kilometrům a výkonu, nebo za dobrodružstvím v lesních a na horských stezkách. V rozhodování vám může pomoct článek Pevňák nebo gravel, ve kterém jsme shrnuli přednosti obou typů kol. Nebo přijďte rovnou k nám na Heršpickou – v prodejně jezdíme všichni a rádi vám s výběrem poradíme.


Ať už jste se rozhodli pro nové, nebo své stávající a řádně servisované kolo, nikdy nepodceňujte jeho povinnou výbavu, dbejte na pravidla bezpečné jízdy a chraňte okolí i sebe. Do sedla se proto vyhoupněte pouze s helmou a sviťte i ve dne, má to smysl.

 

Kdy akce probíhá?

Akce trvá od 1. do 31. května 2023 po celé České Republice.

 

Jak se registrovat?

Nebuďte samotáři – snažte se zapojit co nejvíce lidí. V první řadě se proto domluvte s kolegy. Pokud chcete, můžete k tomu použít propagační materiály, které si stáhnete na stránkách dopracenakole.cz. Tam se také dozvíte podrobná pravidla akce, stejně jako provedete registraci a zaplatíte registrační poplatek. Vše jednoduše a přehledně. Následně už se budete moct těšit na uvítací balíček včetně aktuálního trika pro letošní ročník. A pak už jen alou do sedla! Soutěžit můžete z kteréhokoli koutu České republiky. Tak ať vám to šlape!
 


Každým šlápnutím se dostáváme dál, překonáváme nové překážky, posouváme své hranice, objevujeme nové možnosti a poznáváme dosud skrytá místa.