Na „bedně“ s Bettinem a De Bertolisem

04.10.2007 - PELL'S team
Kdo trošku sleduje MTB maratóny

Kdo trošku sleduje MTB maratóny tak určitě zná jména těchto dvou

italských závodníků, kteří se stali celkovými vítězi světového poháru v maratónu v letech 2004 a 2005. Koho lepšího by jsme si mohli jako soupeře přát?

Čtyřčlenná sestava PELLS týmu se poprvé vydala na známý chorvatský

minietapáček Istra MTB Tartufi Tour a Maratón Parenzana konaného

na Chorvatské Istrii. Etapák byl pouze dvouetapový a to v pátek a sobotu. Neděle již patřila pouze E1 maratónu Parenzana. První ostrá zkouška psychiky a materiálu přišla v Pátek v 16hod, když nejprve žádný ze startujících nemohl najít start a neustále se míjely desítky na sebe pokřikujících bajkerů, kde že to vlastně začíná? Když už konečně (3min před startem) objevili prostor startu a cíle, všichni

kdo byli přítomní odjeli za jakýmsi zaváděcím autem. Start byl přesunut kvůli extrémnímu bahnu, kterému se závodnící stejně nevyhnuli a čekalo je při příjezdu do cíle. Etapa byla krátká, 32 kilometrů

se jelo i přes střídavě jasno, kroupy, asfalt, bahno lehce nad jednu

hodinu. Nejlépe si vedl Lukáš Frýba, jenž dokončil celkově na 9.místě (6.v kategorii elite), za další 3 minuty přijel Lukáš Petr na 18. místě (8.v elite) a 34. Marek Vidlák (9. v kategorii Sport). Novou posilou PELLS týmu byla v tomto závodě juniorka Veronika Strašilová. Ta skončila na 4.místě v ženách elite, když o pár desetin sekundy prohrála ve spurtu o třetí místo.

Druhá etapa byla o poznání delší a měla tedy větší vliv na celkové

pořadí v etapáku. Závodníci opět zápasili s nánosy bahna, Lukáš Frýba i několikrát sesedal z kola aby jej trochu očistil. To dle mého soudu němělo vůbec cenu, neboť následujících 500 m uvedlo kolo opět do téměř nepojízdného stavu. Zde se projevila výrazná výhoda kotoučových brzd proti V -brake, které se nabalovaly bahnem a kolo bylo téměř nepojízdné.

Druhou etapu zvládl nejrychleji z týmu Lukáš Petr a 9. místem v absolutním pořadí (5. v elite) si zajistil celkové 5. místo v Istra MTB Tartufi Tour v kategorii elite. Bohužel ale odsunul na šestou pozici svého týmového kolegu Lukáše Frýbu, Oba od sebe dělilo v celkovém součtu pouhých 15 sekund. 17.místem v kategorii Sport si Marek Vidlák zajistil celkovou 13.pozici, což je po roce nezávodění slušná pozice a zároveň snad příslib do sezony 08, která již

v jeho případě bude absolvována na 100%. Veronika Strašilová obsadila opět 4. místo, a tím potvrdila 4.místo v absolutním pořadí.

První dvě místa obsadili italští profesionálové ze sestavy Full

Dynamix, již zmiňovaný Massimo De Bertolis a Mauro Bettin. Krásným zážitkem byl slavnostní ceremoniál, kdy bylo vyhlašováno 5 nejlepších závodníků a ačkoliv Lukáš dostal pouze bidon, dvě tyčinky a papírový blok na rok 2006 :-) byl pro něj ceremoniál nevšedním zážitkem, protože situace, kdy bude moci stát po boku hned dvou vítězů světového poháru se již pravděpodobně nebude opakovat.

Shrnutí: 5. a 6. místo v elitní kategorii zásluhou obou Lukášů je výborný výsledek. Stejně tak Verčino 4.místo mezi staršími eliťačkami jen s malou časovou ztrátou. Markovo 13. místo v kategorii sport je po roce přestávky a léčení slušné a naznačuje, že se obrátí na lepší časy.

Nedělní E1 Parenzana maratón, opět naprosto neprofesionální

organizace a opoždění startu o více než půl hodiny vzalo téměř chuť

závodit. Startovním výstřelem vše pominulo a s plným nasazením se všichni vrhli vstříc 68 kilometrům. Prvních několik kilometrů opět uvedlo závodníky do reality a pod nánosy bahna se závodní morálka rychle vytrácela. Třetí den po sobě probíhala totální likvidace kola. Oba Lukášové se na trati opět sjeli, na občerstvovací stanici počkali na týmovou kolegyni Verču aby ji zajistili technickou a psychickou podporu. Ta i díky tomu dokázala dojet na 4.místě v ženách Elite(i celkově). I v cíli ale pokračovala špatná organizace a díky špatné spolupráci pořadatele s rozhodčími z UCI byla diskvalifikována z dlouhé trati, protože má ještě juniorskou licenci, a tím přišla o skvělé 4. místo i prize money. I tak byl ale jeden z posledních závodních víkendu pro naše barvy úspěšný.