< zpět

Akademické tituly v silničních disciplínách - Lukáš Petr

21.04.2007 - Aktuality
Právě uplynulý víkend, tj. 21.-22. duben 2007 byl pro české akademiky jedním z vrcholů sezony

Právě uplynulý víkend, tj. 21.-22. duben 2007 byl pro české akademiky jedním z vrcholů sezony. V Třebušíně se již tradičně tento brzký jarní termín konalo akademické mistrovství ČR v cyklistice. Na programu byla sobotní časovka na 20km a nedělní silniční závod jednotlivců na 88km.

Časovka jednotlivců se jela kolem veslařského kanálu v Račicích. Trať je to dokonalá rovina, celý kanál lze objet dokolečka, ale pořadatelé vymysleli trošku nešťastné obrátky na kterou doplatil pádem Lukáš Staněk (ČZU Praha). Startovalo se ve dvou vlnách aby se závodníci na trati moc nepletli. Velice mne zklamala účast závodníků, na startu se sešlo pouze 18 mužů a 6 žen. Závod se jel za téměř ideálních podmínek, pěkná, uzavřená cesta, bezvětří, sluníčko, 20 stupňů, co víc si přát?

Mezi akademiky se letos poprvé objevil Tomáš Míček (FTK UP), který patří k české špičce mezi časovkáři a pravidelně se účastnil reprezentačních akcí v kategorii U23. Tomáš potvrdil svou roli favorita a zvítězil průměrnou rychlostí 45km/h. Druhé místo obsadil účastník loňského akademického MS Lukáš Petr (FTVS UK) se ztrátou 11 vteřin a pro bronzovou medaili si dojel František Kocourek (UP Olomouc) s odstupem 49 vteřin na prvního.

Ženy jely poloviční trať a nejrychleji si s ní poradila Konečná Alena (TU Ostrava) před stříbrnou Tlamkovou Petrou (Univerzita HK) a bronzovou Babuňkovou Andreou (MU Brno)

Silniční závod se startoval netradičně pro ženy i muže společně a překvapivě první dva okruhy se o tempo staraly ženy a muži se kochali krajinou a užívali sluníčka při téměř turistické jízdě. Na konci druhého okruhu se zrychlilo, ženy odpadly a už se pokračovalo v téměř samostatných závodech. Nejaktivnější byl jednoznačně Martin Krupička (ČVUT Praha), který vynechal časovku a soustředil se pouze na silnic. Snad v každém průjezdu cílovým stoupáním se snažil balík roztrhat, povedlo se mu, ale vždy pouze „odpárat“ 2-3 závodníky a peloton se opět sjel do větší skupiny. Až v posledním kole, přibližně 5km před cílem nastoupil Lukáš Petr a s ním se vydal do úniku Tomáš Okrouhlický (ČVUT Praha). brzy si vypracovali asi osmivteřinový náskok a společnou spoluprácí se blížili k prudkému, ale krátkému stoupání necelý 3 km před cílem. V tom zaútočil z pelotonu Tomáš Míček a sám se vydal na stíhací jízdu uprchlíků. Ve třech se táhne přeci jen lépe a tak vedoucí dvojce počkala a společně vytvořili velice silnou tříčlennou skupinku na poslední 2km mírného stoupání k cíli. Přes veškerou snahu Pelotonu se již nepovedlo vedoucí trojici dostihnout a tak přibližně desetivteřinový náskok vydržel až finiši, který závodníky zavedl přes náměstí k cílové pásce do neuvěřitelného „krpálu“. Své schopnosti v koncovce potvrdil Tomáš Míček, jenž opět zvítězil před Lukášem Petrem a na bedně je doplnil poslední z úniku Tomáš Okrouhlický. Hlavní pole se v závěru hodně natrhalo a se ztrátou 11 vteřin začali postupně dojíždět další závodníci.

Zajímavostí určitě je, že Tomáš Míček i Lukáš Petr shodně používají rám PELL'S Speedy karbon a vzhledem k tomu, že oba obsadili první dvě místa v časovce i na silnici, kde je doplnili 6. a 7. místem Milan Kuchařík a Matouš Jobánek, lze tedy říct, že v kategorii muži akademici letos jednoznačně dominovaly kola PELL'S.

Ženy se popraly se svými 55 kilometry, aby dokončily v následujícím pořadí: 1. Babuňková Andrea (MU Brno), 2. Tlamková Petra (Univerzita HK) a 3. Kyptová Jana (Univerzita HK)

Závěrem tedy mohu konstatovat, že se jednalo o zdařilé závody, ať organizačně či po sportovní stránce, kvalita závodníků nebyla špatná a doufám, že předvedené výkony jsou příslibem pro blížící se akademické mistrovství světa v roce 2008 v Holandsku. Co mě ale opravdu mrzí je malý zájem studentů a velice „hubené“ startovní pole.